Chisholm Staff

PRINCIPAL – John Bormolini

VICE PRINCIPAL (Teaching and Learning) – Rino Randazzo
VICE PRINCIPAL (Staff) – Natasha Quinn

DEPUTY PRINCIPALS:

MISSION – Andrew Panizza
WELL BEING – Nicole Huggins
COMMUNITY – Fiona Millimaci
COLLEGE CHAPLAIN – Fr Zyggy Wloczek
ADMINISTRATION – Taniya Rodrigues

EXCELLENCE – John Laurito

HEADS OF YEAR:

Head of Year 7 – Belinda Pietropaolo
Head of Year 8 – Anthony Palmer
Head of Year 9 – Andrew Glover
Head of Year 10 – Darren Ballantyne
Head of Year 11 – Zoe Clements
Head of Year 12 – George O’Brien

 

HEADS OF LEARNING AREA:

Religious Education
Simone Preedy
Design & Technology
Jason Auld
English
Lorraine Daly
Ann Franich (Assistant HoLA)
Home Economics
Niari Purdy
Mathematics
Paul Nanon
Trevor Price (Assistant HoLA)
Health and Physical Education
Ben Lillis
Science
Paul Shanahan
Melissa Galea (Assistant HoLA)
Humanities and Social Sciences
Angela Shannon
Belinda Mccagh (Assistant HoLA)
Visual Arts
Adam Williamson
Performing Arts
Rebecca Williams
Business & Computing
Kerry Venus
Languages
Sharatha Mizen

 

Director of Sport
Nicholas Italiano
Head of Library and Information Services
Cally Black
Director of Music
Evan Eble
Coordinator of Digital Learning
Michael Burgermeister
Coordinator of  VET & Career Development
Mark O’Mara
Coordinator – ONSITE
Simone Firns
Coordinator of Learning Support 
Mandy Corkill
Coordinator of Gifted & Talented Program
Shane Willshire

 

TEACHING STAFF: (alphabetical)
Benjamin Ainslie
Sule Alagic
Alicia Anderson
Samantha Ashman
Jason Auld
Nikki Belcher
Luisa Box
Paul Brennan
Peter Buchanan
Kyle Bussanich
Eleanor Cash
Mary Casotti
Petrina Cheong
Natasha Clark
Brian Cleary
Massimo Cugola
Julie Davis
Karen de Bijl
Eva D’Esposito
Ryan Dhue
Joel Downes
Sophie Dunsford
Glenda Foreman
Nadia Forte
Garry Frost
Cathy Giannopoulos
Lynda Godfrey
Deborah Green
Anna Greene
Stephanie Guerrini
John Hackett
Warren Hawes
Craig Hilton
Dominique Hoad
Michelle Jarvis
Lilia Kalache
Natalie Kastropil
David Kaye
Heidi Lake
Anita Lauridsen
Ewelina Lewis
Amelia Loh
Lynda Lordan
David Lyons-Nash
Erin Maddison
John Magro
Madeleine March-Anthony
Melissa Maiolo
Aggie Manel
Megan Manocchio
Ashanti McDiarmid
Lisa Meads
Shayne Miles
Julianne Molloy
Karen Moody
Christine Muller
Jordain Murray
Kristina Nardelli
Jordan Naylor
Tammy Nguyen
Khai Nguyen
Stacey Outridge
Anna Parlongo
Tanika Pember
Lucas Phillips
Simone Preedy
Trevor Price
Jasmine Re
Dion Rendall
Nick Renzullo
Jodie Reynolds
Shelley Rhodes
Taniya Rodrigues
Tina Sacino
Angela Shannon
Nikki Singleton
Phillip Smith
Bee Tee
Matthew Thompson
Debra Thorpe
Erin Van Den Adel
Laurence Venus
Gervase Vlahov
Maria Wainwright
John White
Rebecca Williams
Adam Williamson
Shane Willshire
Qiqin Yeo
Natasha Ziino
Joanne Zimarino

 

Learning Support Team 
Mandy Corkill – Coordinator
Brooke Klaassen
Courtney Armstrong
Maria Blackman
Jenny Vong
Julie Guilfoyle

 

Library and eLearning Team
Cally Black
Claire Bentley
Jasmine Klemm
Patricia Lam Sin Cho
Sarah Klass
Diane Burgess
College Psychologist
Cara Mayne
College Counsellor
Maria Annese
Una Flynn
Communications and Marketing Officer
Sr Chau Ho
Information and Communication Technology:
Systems Manager: Tony Ta
Assistant Systems Manager: Lawrence Yau
Computer Technician: Andrew Dinh
Audio Visual Technician: Don Armstrong

 

Science Laboratory Technicians: 
Albert Raso – Senior Science Technician and Lab Manager
Nicole Fitzgerald
Shirley Kiss
Teachers Assistants and Technicians: 
Gina Conca 
Bianca Stephens
Michiele Vinciullo
Monique Parr
Aliesha Mafrici
Jake Cox
Nicholas Ashford
Jake Pasini

 

ADMINISTRATION & RECEPTION
Principal’s Executive Officer: Linda D’Cruz
Enrolment Registrar: Anne Balmer
Community Relations: Olga Shulman
Reception: Jill Collins
Administration / Medical Officer:  Marnie Jarvis
Administration Officer: Tammy Peak
Relief Coordinator: Melinda Ballantyne

 

BUSINESS OFFICE
Business Manager: Mr Graham Adam
Loan Nguyen
Krista Gregory
Kerry O’Callaghan
Casey Westley

 

Rosemairy Ovenden (Manager)
Fran Hilton
Carol Watson

 

College Archivist
Ingrid Chidlow

 

GROUNDS STAFF
Senior Maintenance/Groundsperson: Patrick McCourt
Maintenance / Groundsperson: Bradley Rawlins
Gardener: Ikomang Muliartha

 

CANTEEN STAFF
Grace Monterosso (Manager)
Jessica Dichiera
Kusum Fernando
Zen Hunneybun
Kath Johnson
Marilena Arcorace
Angela Mammone